PerioCare to miejsce w którym zespół specjalistów zapewnia kompleksową fizjoterapię, skierowaną na poprawę jakości życia zgłaszających się Pacjentów poprzez eliminowanie dolegliwości bólowych, poprawę stanu funkcjonalnego, rekonwalescencję po zabiegu chirurgicznym, po przebytej chorobie oraz pomoc w szeroko rozumianym zdrowym stylu życia. Nasza wiedza i doświadczenie pozwala realizować usługi zgodne ze światowymi standardami.

OFERTA

Świadczymy kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną. Zapewniamy pomoc w niwelowaniu problemów z jakim zgłasza się Pacjent, których źródłem są urazy, kontuzje, wypadki komunikacyjne, zabiegi chirurgiczne, nieprawidłowa ergonomia pracy czy też styl życia. Opieką obejmujemy osoby dorosłe, młodzież, sportowców.

Zakres świadczonych usług:

o Dyskopatie jądra miażdżystego (wypukliny, przepukliny)

o Rwa kulszowa, udowa, ramienna

o Dolegliwości bólowe/przeciążeniowe układu mięśniowego

o Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

o Urazy kręgosłupa np. whiplash

o Ograniczony zakres ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa

o Uszkodzenia mięśni stożka rotatorów

o Zespół ciasnoty podbarkowej

o Zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyny górnej

o Urazy ręki

o Zespół cieśni nadgarstka

o Łokieć tenisisty, golfisty

o Bark zamrożony

o Problemy stawów krzyżowo-biodrowych

o Problemy mięśni dna miednicy

o Nietrzymanie moczu

o Bolesne miesiączki

o Zespół mięśnia gruszkowatego

o Uszkodzenia więzadeł w kolanie ACL, PCL, LCL, MCL

o Chondromalacja rzepki

o Skręcenie kostki

o Urazy ścięgna Achillesa

o Zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa

o Endoprotezoplastyka

o Artroskopia

o Operacje kręgosłupa

o Przygotowanie pacjenta do planowego zabiegu chirurgicznego

PIERWSZA WIZYTA   

 

W czasie wizyty konsultacyjnej, wspólnie z pacjentem określam cele zdrowotne oraz oceniam możliwość ich realizacji. Przeprowadzam dokładny i obszerny wywiad oraz wykonuję testy funkcjonalne w celu oceny struktur takich jak mięśnie, powięź, więzadła, stawy. Wszystkie te działania mają na celu poznanie pierwotnej przyczyny dolegliwości z jakimi zgłasza się Pacjent i zaplanowanie indywidualnie dobranej terapii, która skupia się na leczeniu przyczynowym a nie tylko objawowym.

W celu dokonania dokładnej diagnozy, uprzejmie proszę o zabranie ze sobą na pierwszą wizytę wszelkiej dokumentacji medycznej związanej z toczącym się problemem (epikryza szpitalna, diagnostyka obrazowa np.: zdjęcia RTG, rezonans magnetyczny, obraz USG). Proszę także o zabranie ze sobą wygodnego stroju, oraz niekrępującej bielizny.

W trakcie każdej kolejnej wizyty wykonywane są terapie dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

 

METODY TERAPEUTYCZNE

 

Manipulacje Powięzi wg. Stecco

Metoda opracowana przez włoskiego fizjoterapeutę Luigiego Stecco na podstawie 40 letniej praktyki klinicznej, oraz wnikliwych badań z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, a także biomechaniki. Metoda bazuje na bardzo wnikliwym badaniu diagnostycznym dzięki, któremu odnajdywane są miejsca w ciele człowieka wykazujące zmienioną konsystencję tkanek oraz dużą tkliwość, które bardzo często znajdują się w odległym miejscu od lokalizacji bólu. Jednak poprzez system powięziowy, który jest transmiterem napięć i bólu w organizmie, oraz poddanie głębokiej stymulacji ściśle określonych punktów wybieranych w trakcie weryfikacji palpacyjnej i ruchowej, fizjoterapeuta w ciągu kilku wizyt jest w stanie rozwiązać problemy z którymi pacjent zmagał się nawet latami. Jest to możliwe poprzez trafne określenie źródła bólu, którego początek może sięgać nawet dzieciństwa w przypadku osób dorosłych.

Terapia mięśniowo-powięziowa

Techniki manualne, które skupiają się na pracy z układem mięśniowo-powięziowym mające na celu przede wszystkim normalizację napięć występujących w ciele człowieka poprzez zastosowanie siły zewnętrznej wywieranej przez terapeutę  w formie nacisku, rozciągania, skręcania czy trakcji. Do technik terapii mięśniowo-powięziowej zaliczamy: poizometryczną relaksację mięśni, techniki energizacji mięśni (MET), masaż tkanek głębokich, terapię punktów spustowych.

Terapia Manualna wg. Briana Mulligana

Specjalistyczna metoda diagnostyczno-terapeutyczna opracowana przez Briana Mulligana z Nowej Zelandii, która poprzez zastosowanie odpowiednich technik takich jak „NAG”, „SNAG”, „MWM” bezpośrednio oddziałuje na stawy a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy co pozwala w szybki i bezbolesny sposób przywrócić prawidłowy zakres ruchomości w stawie lub odtworzyć prawidłową biomechanikę stawu a co za tym idzie znormalizować napięcie w systemie mięśniowo-powięziowym. W metodzie tej istnieje także szereg technik którymi z powodzeniem można zwalczać takie problemy jak dolegliwości bólowe głowy (nawet te o charakterze migrenowym).

Metoda PNF

Metoda PNF to tzw. proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe. Głównym celem tej metody jest przywrócenie pacjentowi jak najwyższego poziomu funkcjonalnego. Filozofia PNF zaleca postrzeganie pacjenta w sposób globalny i kompleksowy – uznaje człowieka jako całość. W trakcie terapii wykonywane są ruchy/wzorce trójpłaszczyznowe, które przypominają proste czynności dnia codziennego. Maja one za zadanie pobudzenie układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego) w celu ułatwienia torowania ruchu w miejscu uszkodzonym. 

Kinesiotaping

Metoda polegająca na aplikacji specjalnego plastra, który pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty terapeutyczne poprzez jego sensoryczne działanie. Celem stosowania plastrowania jest wykorzystanie zdolności organizmu do samoregeneracji przez oddziaływanie na skórę i mięśnie. Kinesiotaping zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ich funkcjonowanie, mikrokrążenie, pełni funkcję pomocniczą dla stawów. Stanowi świetne uzupełnienie terapii manualnej pomiędzy jej kolejnymi sesjami.

Trening sensomotoryczny

 Szereg ćwiczeń z wykorzystaniem różnych przyborów takich jak dyski sensomotoryczne, taśmy, piłki mających na celu usprawnianie prawidłowej integracji systemów ekstero i proprioceptywncyh  z układem motorycznym w ośrodkowym układzie nerwowym.

Autoterapia

Aby osiągnąć pełen sukces terapeutyczny, poza pracą z fizjoterapeutą, każdy Pacjent powinien przywiązywać uwagę do autoterapii. Regularna praca nad własnym ciałem, pozwoli przyspieszyć proces usprawniania a także utrzymać osiągnięte rezultaty. W skład autoterapii wchodzi zestaw prostych ćwiczeń, które Pacjent jest w stanie wykonywać w warunkach domowych bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu oraz wskazówki dotyczące ergonomii pracy czy też wykonywania prostych czynności dnia codziennego.

NovoTHOR – terapia fotobiomodulacyjna

Łóżko NovoTHOR – jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie pozwalające na przeprowadzenie terapii fotobiomodulującej (PBMT) całego ciała, poprzednio znanej pod nazwą LLLT (ang. low level laser therapy). Polega na zastosowaniu światła czerwonego i bliskiego podczerwieni (660nm-850nm) na tkanki które objęte są procesem zwyrodnieniowym, doznały urazu, wykazują dolegliwości bólowe oraz obrzęk limfatyczny a także tkanki w fazie gojenia się ran. Jest to metoda o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym i redukującym stres oksydacyjny. W przeciwieństwie do laserów dużej mocy wykorzystywanych w kosmetyce czy chirurgii, PBMT wykorzystuje jonizujące, nietermiczne źródła światła, których energia aplikowana do tkanek jest pochłaniania przez wewnątrzkomórkowe fotochromy i biomolekuły rozpoczynając kaskadę reakcji naprawczych. Efektem zastosowanego rodzaju światła jest modulacja układu odpornościowego, redukcja stanu zapalnego, obrzęku oraz bólu. Jest metodą nieinwazyjna i nie posiadającą skutków ubocznych.

Korzyści płynące z stosowania terapii PBMT:

  • Łagodzenie dolegliwości bólowych i redukcja stanu zapalnego
  • Szybsze tempo powrotu do zdrowia po kontuzji
  • Szybszy powrót do odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej
  • Zmniejszenie ryzyka chorób sercowo – metabolicznych
  • Mniejsze dolegliwości bólowe po wysiłku, szybsza regeneracja
  • Lepsza jakość snu, mniejsze napięcie emocjonalne

Dr Szymon Podsiadło

Fizjoterapeuta

Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie na kierunku Fizjoterapia. W rehabilitacji za moment kluczowy całego procesu usprawniania uważam etap diagnozy dolegliwości z jakim zgłasza się pacjent. Dzięki obszernemu wywiadowi oraz specjalistycznym testom manualnym, funkcjonalnym, różnicowym jestem w stanie określić pierwotną przyczynę powstałych zaburzeń. Wyznając holistyczne podejście do każdego pacjenta, w trakcie badania oprócz analizy ciała, biorę pod uwagę także problemy natury psychosomatycznej, społecznej czy też związane z nieprawidłowym odżywianiem się, które w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. W trakcie terapii stosuję wiedzę zdobytą na licznych, certyfikowanych kursach, która pozwala osiągnąć pozytywne rezultaty w leczeniu pacjentów. By zaoferować wysokie standardy leczenia, współpracuję także z lekarzami rożnych specjalizacji np.: ortopedzi, chirurdzy, reumatolodzy.

Ponadto jestem pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie gdzie napisałem i obroniłem z wyróżnieniem rozprawę doktorską dotyczącą wpływu aktywności fizycznej na właściwości biochemiczne, hematologiczne i reologiczne krwi oraz stężenie witaminy D u osób starszych. Obecnie przynależę do zakładu traumatologii w ramach którego prowadzę zajęcia ze studentami z zakresu fizjoterapii klinicznej w onkologii oraz chirurgii i intensywnej terapii. Jestem także kierownikiem lub członkiem kilku zespołów badawczych oraz autorem lub współautorem publikacji naukowych w zagranicznych czasopismach z listy filadelfijskiej w dziedzinie nauki medyczne, nauki o kulturze fizycznej.

Aktualnie jestem w trakcie specjalizacji z dziedziny fizjoterapii.

Prywatnie interesuje się medycyną, nowoczesnymi technologiami, sportem, zdrowym trybem życia, motoryzacją oraz podróżowaniem.

DSC_1715-kwadrat
X