Podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego w klinice PerioCare oprócz badania stomatologicznego i periodontologicznego ustala się tzw. wskaźniki choroby przyzębia (higieny jamy ustnej i krwawienia dziąseł).

Każdy pacjent z chorobą przyzębia poddawany jest terapii periodontologicznej, który składa się z trzech faz.

Jak to wygląda w Praktyce?

Faza higienizacji trwa zwykle nie więcej niż 2–3 wizyty, podczas których przeprowadzone zostaje oczyszczanie zębów przez wykwalifikowaną higienistkę z płytki i kamienia naddziąsłowego i częściowo poddziąsłowego.

Nie mniej istotnym elementem spotkania jest nauka domowej higieny jamy ustnej i udzielenie zaleceń odnośnie do stosowanych past, płynów czy żeli. Dzięki temu pacjent rozumie, że uzyskanie poprawy zależy w dużym stopniu od zabiegów higienicznych wykonywanych przez niego osobiście.

Kolejna faza – właściwa – z reguły zamyka się w dwóch wizytach, podczas który lekarz przeprowadza zabieg skalingu głębokiego – usuwa kamień poddziąsłowy i zakażoną powierzchnię korzenia, a następnie ją wygładza.

W tej fazie leczenia pacjentowi w zależności od potrzeb proponuje się rozwiązania chirurgiczne (m.in. regeneracja defektów kostnych w zaawansowanych postaciach) i ewentualne rozwiązania protetyczne (implanty, korony, mosty, licówki, protezy zatrzaskowe i inne).

Po zakończeniu leczenia przechodzi się do fazy podtrzymującej (recall), której zadaniem jest utrwalenie uzyskanych efektów. Potrzeba od sześciu miesięcy do jednego roku, aby nowe włókna przyczepu dziąseł dojrzały i stały się bardziej odporne na ponowne zakażenia bakteryjne.

Ważne są okresowe wizyty kontrolne, pomiędzy którymi odstęp określa się indywidualnie na podstawie poziomu zdrowia przyzębia i tempa tworzenia się kamienia nazębnego.

Dr n. med.
Kinga Grzech-Leśniak

właściciel Centrum,
specjalista II stopnia w dziedzinie periodontologii
i chorób błony śluzowej jamy ustnej

 

X