Stomatologia estetyczna.

Pojęcie piękna uśmiechu jest indywidualne, a zrozumienie przez Lekarza oczekiwań Pacjenta jest kluczem do sukcesu w budowaniu nowego uśmiechu.

We współczesnej stomatologii istnieje pojęcie różowej i białej estetyki uśmiechu, czyli wyglądu dziąseł i zębów. Piękny uśmiech jest harmonijny. Wygląd i kształt zębów, linia przebiegu dziąseł dopasowane do proporcji twarzy, a kolor – do karnacji.

Piękno i zdrowie.

W zależności od potrzeb poprawić jakość uśmiechu można na kilka sposobów:

1. Higienizacja – oczyszczenie zębów od kamienia, osadów, przywrócenie zdrowia dziąseł.

2. Wybielanie przywróci naturalną biel uśmiechu. Najnowocześniejszą, bezpieczną dla tkanek zęba, dającą natychmiastowy efekt jest metoda wybielania laserowego.

3. Gdy próchnica atakuje zęby, powstają w nich ubytki. Wypełnienie estetyczne ubytków w zębach przednich i bocznych ma na celu przywrócić zębom naturalny wygląd i funkcję, którą pełni ząb w jamie ustnej. Nowoczesne materiały i umiejętności manualne lekarza pozwalają uzyskać doskonały estetyczny efekt końcowy odbudowy tkanek zęba, który łatwo jest ocenić Pacjentowi uśmiechając się do lustra.

4. W przypadku rozległych ubytków w zębach bocznych zalecana jest pośrednia odbudowa utraconych tkanek zęba. Technik dentystyczny w laboratorium wykonuje na modelach gipsowych zębów Pacjenta wypełnienie typu onlay, inlay. Onlaye pozwalają doskonale odtworzyć naturalny wygląd zęba i przywrócić jego funkcję, gdyż zostają wyeliminowane pewne ograniczenia, które ma lekarz podczas bezpośredniego leczenia i odbudowy zęba w jamie ustnej.

5. Licówki korygują uśmiech poprzez zmianę kształtu i koloru zębów. Cienkie porcelanowe nakładki są mocowane na przednich powierzchniach zębów.

6. Korony protetyczne są głównie dedykowane zębom po leczeniu kanałowym, które są mocno osłabione z powodu utraty dużej ilości tkanek. Korony również służą uzupełnieniu brakujących zębów (korony na implancie, most).

Długotrwały efekt estetycznego uśmiechu – to wspólna praca lekarza-dentysty i higienistki stomatologicznej w gabinecie, technika dentystycznego w laboratorium i Pacjenta w domu.

Indywidualne kompleksowe podejście oraz poznanie potrzeb i oczekiwań Pacjenta, zaplanowanie leczenia, dokładne wyjaśnienie istoty zabiegów i przedstawienie alternatywnych rozwiązań, podjęcie świadomej decyzji przez Pacjenta realizacji planu leczenia, wykonanie każdego etapu planu na najwyższym poziomie gwarantuje osiągnięcie wspólnego celu i utrzymanie efektów pracy przez długie lata.

X