Przełomowe wyniki badań. Terapia czerwonym światłem obniża poziom cukru we krwi

Nowe badanie brytyjskich naukowców wykazało, że terapia czerwonym światłem obniża poziom cukru we krwi u zdrowych osób. Autorzy badania – Michale B. Powner i Glen Jeffery z City Uniwersity w Londynie – sugerują, że terapia czerwonym światłem może pomóc w leczeniu pacjentów cukrzycą typu 2.

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna

Cukrzyca typu 2 stanowi powszechny problem zdrowotny, dotykając miliony ludzi na całym świecie. Jest to przewlekła choroba metaboliczna, w której organizm nieprawidłowo wykorzystuje insulinę lub nie produkuje jej w wystarczającej ilości. Prowadzi to do zwiększenia poziomu glukozy we krwi. W odróżnieniu od cukrzycy typu 1, cukrzyca typu 2 jest związana z czynnikami stylu życia, takimi jak dieta, brak aktywności fizycznej oraz czynniki genetyczne.

Według danych z 2021 r., około 537 milionów ludzi na całym świecie cierpi na cukrzycę. Według prognoz naukowców liczba ta wzrośnie, osiągając 643 miliony do 2030 r. i 783 miliony do 2045 r. To poważne wyzwanie zdrowotne, wymagające skutecznych strategii prewencji, świadomości i leczenia.

W tym kontekście prawdziwym przełomem mogą okazać się wyniki badania brytyjskich naukowców z City University w Londynie. Wyniki ich badania opisane w lutym 2024 r. w czasopiśmie „Journal of Biophotonics”. Wskazują, że terapia czerwonym światłem może pomóc pacjentom w regulowaniu poziomu cukru we krwi. Ich badanie dowodzi, że terapia czerwonym światłem poprawia metabolizm glukozy.

Uzdrawiająca moc światła. Zobacz, jak działamy w PerioCare Laser Health Institiute w Krakowie

Terapia światłem – na czym polega?

Terapia czerwonym światłem (z ang. low level light therapy, LLLT) – zwana także fotobiomodulacją (PBM)- wykorzystuje skierowane na określony obszar ciała za pomocą lasera światło czerwone i bliską podczerwień (660nm-850nm). Światło przenika przez skórę i pozytywnie wpływa na mitochondria w komórkach organizmu, pomagając w produkcji energii i umożliwiając komórkom regenerację.

Polecamy: Polskie Towarzystwo Stomatologii Laserowej

Naukowiec zainspirowany wynikami badania na trzmielach

Współautor badania, dr Michael Powner, starszy wykładowca neurobiologii w Szkole Nauk Zdrowotnych i Psychologicznych w City University w Londynie, cytowany przez portal „Medical News Today” tłumaczy, że zdecydował się przeanalizować terapię czerwonym światłem pod kątem kontrolowania poziomu cukru we krwi po zapoznaniu się z wynikami badania z 2019 r. Dowodziło ono, że ekspozycja na światło słoneczne może korelować z lepszym metabolizmem glukozy.

– Zbadaliśmy to na trzmielach i stwierdziliśmy, że czerwone światło zmniejsza poziom glukozy po posiłku – mówi w rozmowie z „Medical News Today” dr Powner. Najnowsze badanie, które przeprowadził z profesorem Glen’em Jeffery’m pokazuje, jak proces ten zachodzi w organizmie ludzkim. – Czerwone światło jest absorbowane przez mitochondria i pomaga im produkować więcej energii. Ale produkując więcej energii w ten sposób, potrzebują więcej surowców. Jest to przede wszystkim glukoza, którą pobierają z krwi – tłumaczy.

Czytaj również: Laser w stomatologii. Oto 5 popularnych zabiegów, które odmieniła laseroterapia

15 minut terapii światłem czerwonym obniża poziom glukozy

W ramach nowego badania, naukowcy przeprowadzili test na 30 zdrowych uczestnikach, bez zaburzeń metabolicznych i nieprzyjmujących wówczas żadnych leków.

Połowa grupy otrzymała 15-minutowe leczenie czerwonym światłem o długości fali 670 nm na 45 minut przed wypiciem 75 gramów cukru rozpuszczonego w 150 ml wody. Ekspozycja na światło była skierowana na obszar o powierzchni 800 cm2 na górnej części pleców, za pomocą diod emitujących światło z zasłoną zapobiegającą wyciekaniu światła. Druga połowa grupy również wypiła napój z cukrem, ale nie otrzymała terapii czerwonym światłem.

Następnie wszyscy uczestnicy badania zostali poproszeni o wykonanie testów tolerancji glukozy doustnej i zapisanie poziomu cukru we krwi co 15 minut przez kolejne dwie godziny. Naukowcy użyli więc standardowego testu tolerancji glukozy, aby sprawdzić, czy fotobiomodulacja za pomocą światła laserowego obniża poziom glukozy we krwi.

Polecamy: Terapia czerwonym światłem pomaga w leczeniu dzieci ze spektrum autyzmu

Po analizie naukowcy stwierdzili, że uczestnicy otrzymujący terapię czerwonym światłem zmniejszyli swój szczytowy poziom cukru we krwi. Okazało się też, że zmniejszyli ogólny poziom cukru we krwi przez dwie godziny, w porównaniu z tymi, którzy nie otrzymywali terapii świetlnej.

– Nasze badanie pokazało, że możemy użyć pojedynczej, 15-minutowej ekspozycji na czerwone światło, aby zmniejszyć poziom cukru we krwi po jedzeniu – wnioskuje dr Powner. Naukowiec zaznacza, że choć badanie zostało wykonane tylko u zdrowych osób, może w przyszłości pomóc kontrolować cukrzycę, redukując potencjalnie szkodliwe skoki glukozy w organizmie po posiłkach.

Źródła:

Light stimulation of mitochondria reduces blood glucose levels – Powner – Journal of Biophotonics – Wiley Online Library

Type 2 diabetes: Red light therapy could help lower blood sugar levels (medicalnewstoday.com)

Red light therapy shown to significantly reduce blood sugar spikes, study finds (news-medical.net)

To top
X