Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu dziąseł

Zapalenie dziąseł to jedno z najczęstszych schorzeń jamy ustnej. Choć w początkowej fazie wydaje się łagodne, może prowadzić do poważnych problemów i wpłynąć na zdrowie całego organizmu. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia dziąseł? Jak skutecznie leczyć tę powszechną dolegliwość? Kluczową rolę w procesie pielęgnacji dziąseł odgrywają wizyty higienizacyjne i periodontologiczne.

Zapalenie dziąsełprzyczyny

Zapalenie dziąseł jest chorobą, której główną przyczyną miejscową jest obecność płytki nazębnej. W klinice PerioCare wiemy, że skomplikowany proces zapalny zaczyna się już po 3 dniach od powstania płytki nazębnej na obrzeżach dziąseł. Efektem jest zaczerwienienie, obrzęk i bolesność dziąseł oraz krwawienie podczas ich dotykania. Niestety, pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy.

Objawy zapalenia dziąseł

Bolące, czerwone dziąsła i krwawienie podczas mycia zębów czy nitkowania, to sygnały, na które trzeba zwrócić uwagę. Zaniedbane zapalenie dziąseł może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie przyzębia. Dlatego warto reagować na wczesne symptomy i skonsultować się z naszymi specjalistami w PerioCare.

Zapalenie dziąseł – leczenie

Skuteczne zapobieganie i leczenie zapalenia dziąseł opiera się na konsekwentnym usuwaniu płytki nazębnej. W klinice PerioCare regularnie powtarzamy pacjentom, że świeżą płytkę można łatwo usunąć poprzez odpowiednie higieniczne nawyki w domu – podczas szczotkowania i odpowiednich zabiegów higienicznych. Jednak już po kilku dniach płytka zaczyna mineralizować w kamień nazębny, którego nie da się usunąć podczas codziennego mycia zębów.

Klinika PerioCare – wizyty higienizacyjne

Wizyty higienizacyjne, które oferujemy w PerioCare, odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia zapalenia dziąseł. Podczas szeregu wizyt eliminujemy przyczynę powstawania choroby.

W pierwszej kolejności specjalistki PerioCare od higieny stomatologicznej przeprowadzą wnikliwą ocenę stanu Twoich dziąseł. Stan jakości dziąseł oceniamy w naszym gabinecie PerioCare wskaźnikami higieny jamy ustnej i krwawienia. Określając wskaźnik higieny jamy ustnej (API – Aproximal Plaque Index), badamy ilość płytki, czyli jakość higieny. Optymalny wynik oscyluje poniżej 20 procent. Wskaźnik krwawienia (PBI – Papilla Bleding Indeks) określamy w badaniu stanu zapalenia dziąseł. Jest to obiektywny wskaźnik kontroli przebiegu choroby/zapalenia. Optymalna jest wartość poniżej 10 procent.

Są to wskaźniki pozwalające na szczelne założenie wypełnień przy leczeniu próchnicy, dokładność prac protetycznych (licówek czy koron) oraz przewidywalne leczenie chirurgiczne.

Higienistki PerioCare wykonają też profesjonalne oczyszczenie zębów i szczeliny dziąsłowej z płytki nazębnej i polerowanie powierzchni zębów. Jeśli będzie to niezbędne, zastosują specjalne środki wspomagające leczenie dziąseł oraz łagodzące ewentualne dolegliwości bólowe i zapalne (leczenie nadwrażliwości zębiny i preparaty wzmacniające szkliwo).

Podczas każdej wizyty pacjent kliniki PerioCare otrzymuje pełny pakiet informacji, jak postępować, by dbać o zęby i dziąsła w domu. Informacje poparte są ćwiczeniami, dlatego na wizyty higienizacyjne warto przynosić swoje przybory do higieny, aby w pełni skorzystać z porady. Instruktaż dopasowujemy do sytuacji zębowo-zgryzowej, zdolności manualnych oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

Po zakończeniu leczenia dziąseł, aby nie dopuścić do nawrotu choroby i utrzymać uzyskany efekt higienizacyjny, pilnujemy, aby pacjent zgłaszał się regularnie na okresowe wizyty higienizacyjne, utrzymujące zdrowie. Terminy określamy indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia przyzębia i tempa tworzenia się kamienia nazębnego. Wpisujemy pacjenta w komputerowy system przypominający i w pierwszym tygodniu danego miesiąca informujemy o wizycie.

Polecamy: Fizjoterapia stomatologiczna – nowa droga do zdrowia

Zdrowe dziąsła to zdrowie całej jamy ustnej

W klinice PerioCare rekomendujemy regularne wizyty higienizacyjne oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej w domu. Dzięki temu, zachowasz piękny uśmiech i zdrowe dziąsła na długie lata.

Jeśli masz pytania dotyczące zapalenia dziąseł, chorób dziąseł, bolących czy zaczerwienionych dziąseł, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. W klinice PerioCare mamy doświadczenie i wiedzę, by odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania oraz zapewnić Ci profesjonalną opiekę stomatologiczną.

Warto pamiętać, że zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na ogólny stan zdrowia. Leczenie zapalenia dziąseł jest niezbędne, aby rozpocząć jakiekolwiek leczenie stomatologiczne.

To top
X