Światło, które leczy

Światło czerwone od dawna fascynuje naukowców i lekarzy swoimi potencjalnymi właściwościami terapeutycznymi. Dzięki postępom w badaniach nad fototerapią, coraz więcej osób korzysta z dobroczynnych efektów światła czerwonego i bliskiego podczerwieni. Pomagają leczyć różne choroby i dolegliwości – od problemów skórnych po bóle mięśniowe i rekonwalescencję sportową.

Działając na ciało za pomocą niskiej długości fali czerwonego światła (od 620 do 750 nanometrów), terapia światłem czerwonym, inaczej fotobiomodulacja (PBM), stymuluje zwiększoną produkcję energii w komórkach. Prowadzi to do wyraźnej poprawy zdrowia i samopoczucia.

Dobroczynne światło czerwone. Jak to wszystko się zaczęło?

Kiedy mówimy o szerokim wachlarzu korzyści z terapii światłem czerwonym, możemy właściwie podziękować… podróżom w przestrzeń kosmiczną! W październiku 1995 r., źródła czerwonego światła zadebiutowały na pokładzie promu kosmicznego podczas drugiej misji laboratorium kosmicznego STS-73 (Columbia) jako część eksperymentów nad wzrostem roślin.

To właśnie tam astronauci obsługujący komory wzrostu roślin zauważyli, że zadrapania na ich dłoniach zaczęły się goić. NASA sfinansowała wiele lat badań nad czerwonym i zbliżonym do czerwonego światłem.

Badania dowiodły, że terapia światłem czerwonym może być używana celowo jako rodzaj fotomedycyny. Polega ona na stosowaniu światła w celach zdrowotnych i leczniczych. Światło widzialne przenika tkanki biologiczne, takie jak komórki, tkanki mięśniowe i nerwowe, a czerwone i bliskie podczerwieni przechodzą głębiej niż światło zielone, niebieskie lub fioletowe.

Uzdrawiająca moc światła. Zobacz, jak działamy w PerioCare Laser Health Institiute w Krakowie

Światło czerwone – jak działa terapia?

Podczas terapii światłem czerwonym, obszar ciała jest wystawiany na określoną długość fali czerwonego światła emitowanego przez urządzenie, które może mieć różne rozmiary, od przenośnych po całe ciało. Najprościej mówiąc: czerwone światło pobudza komórki do pracy na wyższym poziomie – poprzez aktywację mitochondriów, czyli elektrowni komórkowej.

Terapia światłem czerwonym nie powoduje uszkodzeń skóry, co oznacza, że ​​pozytywne efekty są widoczne bez dyskomfortu, długiego czasu gojenia czy obrzęku. Choć światło czerwone może przenikać nawet do 6 milimetrów pod powierzchnię skóry, nie musi powodować uszkodzeń, aby zwiększyć aktywność komórek.

Polecamy: Polskie Towarzystwo Stomatologii Laserowej

Terapia światłem czerwonym – długa lista korzyści

Istnieje wiele potencjalnych zastosowań i korzyści terapii światłem czerwonym. Dowody potwierdzające skuteczność terapii światłem czerwonym są powszechne. Jednak większość specjalistów medycznych zgadza się, że konieczne są dalsze badania, aby w pełni określić jej potencjalne korzyści.

Oto niektóre z chorób i dolegliwości, które wykazują potencjał leczenia terapią światłem czerwonym:

  • Poprawa stanu skóry i włosów

Wykorzystanie światła w pozytywnych zmianach skórnych nie jest nową koncepcją. Dermatolodzy od ponad 50 lat stosują różne długości fal świetlnych w leczeniu. Celem jest zwalczanie objawów starzenia się skóry i uszkodzeń skóry, takich jak drobne linie, zmarszczki i plamy starcze poprzez stymulację produkcji kolagenu.

Terapia światłem jest też stosowana w leczeniu trądziku, bliznowców, w gojeniu się ran i w zmniejszaniu efektów łysienia.

  • Zmniejszenie bólu

Jednym z potencjalnych zastosowań terapii światłem czerwonym jest leczenie przewlekłych stanów bólowych, takich jak fibromialgia. Zgodnie z najnowszymi badaniami, terapia światłem czerwonym może również zmniejszyć ból neuropatyczny. Ponadto łagodzi bolesne skutki niektórych terapii przeciwnowotworowych.

POLECAMY: NovoTHOR – terapia światłem czerwonym i podczerwonym

  • Utrata tkanki tłuszczowej

Chociaż terapia światłem czerwonym jest reklamowana jako sposób na utratę tkanki tłuszczowej i zmniejszenie masy ciała, jeszcze nie ma na to jednoznacznych dowodów. Istnieją jednak pewne badania wskazujące, że zastosowanie czerwonego światła może wpływać na adipocyty, czyli komórki przechowujące tłuszcz.

  • Przyspieszenie rekonwalescencji sportowej i zapobieganie kontuzjom

    Światło czerwone może przyspieszyć proces oddychania w komórkach, co z kolei zwiększa ich energię oraz zdolność organizmu do naprawy. Dlatego fotobiomodulacja może być obiecującą metodą leczenia i zapobiegania różnym schorzeniom mięśniowo-szkieletowym, takim jak zapalenie ścięgien czy zespół cieśni nadgarstka.

    • Obniżenie poziomu cukru we krwi

      Nowe badanie brytyjskich naukowców wykazało, że terapia czerwonym światłem poprawia metabolizm glukozy u zdrowych pacjentów, może więc pomóc w regulowaniu poziomu cukru we krwi i kontrolowaniu cukrzycy u osób chorych, redukując potencjalnie szkodliwe skoki glukozy w organizmie po posiłkach.

      • Pomoc w leczeniu dzieci ze spektrum autyzmu

      Światło czerwone działa wzmacniająco na mitochondria, zwiększając dotlenienie mózgu, wspomagając produkcję energii (ATP), a także redukując stan zapalny. Sesje fotobiomodulacji, trwające co najmniej kilka tygodni eliminują konieczność stosowania leków czy inwazyjnych metod. Przynoszą także trwałe korzyści, redukując ból, zapalenie i poprawiając funkcjonowanie ogólne dzieci ze spektrum autyzmu.

      • Promocja zdrowia mózgu

      Badania coraz częściej wykazują korzyści stosowania terapii światłem czerwonym m.in. w demencji, udarze, depresji czy lęku. Terapia fotobiomodulacji mózgu może zwiększać zdolność metaboliczną neuronów oraz stymulować reakcje przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także neurogenezę (tworzenie nowych neuronów). Może to być szczególnie pomocne dla osób borykających się z problemami pamięci lub wahaniami nastroju.

      Terapia światłem czerwonym może również pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona w regulacji zaburzeń ruchu i poprawie jakość snu. Dzięki minimalnemu ryzyku wielu badaczy uważa, że terapia światłem czerwonym stanie się jednym z najważniejszych zastosowań medycznych dla zaburzeń działania mózgu w nadchodzących latach i dekadach.

      Chcesz wiedzieć więcej? Porozmawiaj ze specjalistą w #PerioCare. Uzyskaj dokładną ocenę swojej sytuacji i zalecenia dotyczące dalszych kroków.

      Czytaj również: Laser w stomatologii. Oto 5 popularnych zabiegów, które odmieniła laseroterapia

      To top
      X