Fizjoterapia stomatologiczna – nowa droga do zdrowia

Stomatologia wyznacza sobie dziś ambitne cele, które wykraczają poza tradycyjne leczenie już istniejących problemów i zmierza też w kierunku bardziej holistycznego podejścia do zdrowia jamy ustnej. Uwzględniamy związek między stanem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem organizmu i stawiamy na profilaktykę. Stąd coraz istotniejsza staje się fizjoterapia stomatologiczna. Na czym polega i komu może pomóc?

Co to jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna, nazywana też rehabilitacją stomatologiczną, to stosunkowo nowa dziedzina stomatologii. Skupia się na kompleksowym podejściu do problemów związanych z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni okolic twarzy, szyi i głowy.

Fizjoterapeuci stomatologiczni pracują nad poprawą funkcji układu stomatognatycznego. Jest to system w naszym ciele, który obejmuje: jamę ustną, szczękę, mięśnie twarzy oraz staw skroniowo-żuchwowy. Ten system pomaga nam w mówieniu, żuciu, a także kontroluje nasz uśmiech i wyraz twarzy. Dzięki zrozumieniu i leczeniu zaburzeń w tych obszarach, fizjoterapia stomatologiczna pomaga pacjentom w radzeniu sobie z różnymi problemami. Są to kłopoty, takie jak: ból, sztywność czy trudności w żuciu lub w otwieraniu i zamykaniu ust. Również problemy z mową i połykaniem, oddychaniem, chrapaniem czy złą, zgarbioną postawą ciała, mogą być wynikiem dysfunkcji mięśni jamy ustnej.

Fizjoterapia stomatologiczna odgrywa też istotną rolę w procesie rehabilitacji przed i po zabiegach stomatologicznych.

Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega?

Terapeuci wykorzystują różnorodne metody i techniki w celu poprawy funkcji jamy ustnej i redukcji bólu, w tym terapię manualną, ćwiczenia rehabilitacyjne, masaż, terapie cieplne i zimne, a także laseroterapię różnymi długościami światła, aby pomóc pacjentom w osiągnięciu zdrowej jamy ustnej.

Celem tego rodzaju zabiegów jest relaksacja okolic narządu żucia, normalizacja napięcia mięśni i przywrócenie prawidłowej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i symetrii pracy stawów.

W trakcie wizyty, terapeuta ocenia stan jamy ustnej, przeprowadza wywiad i stawia diagnozę. Następnie indywidualnie dobiera zestaw zabiegów i ćwiczeń dla pacjenta.

Czytaj również: NovoTHOR – terapia światłem czerwonym i podczerwonym

Holistyczne podejście do zdrowia

Zaburzenia w obszarze naszej czaszki mogą rzutować nie tylko na obszar głowy, ale na całe nasze ciało. Badania wykazują na przykład, że zdrowa jama ustna może wpływać na zmniejszenie ryzyka niektórych chorób, takich jak choroby serca czy cukrzyca. W związku z tym fizjoterapeuta stomatologiczny może rozszerzyć zakres terapii o głowę, kręgosłup, a nawet całe ciało.

Do terapeutów stomatologicznych trafiają pacjenci kierowani nie tylko od stomatologów. Kierowani są również od chirurgów stomatologicznych, chirurgów szczękowo-twarzowych, protetyków przed wyregulowaniem czy podniesieniem wysokości zwarcia, ortodontów przed leczeniem, laryngologów i logopedów. Stomatolodzy nie zawsze są w stanie sami zdiagnozować problem pacjenta lub jego przyczynę, dlatego sięgają po pomoc fizjoterapeutów.

Rehabilitacja stomatologiczna – dla kogo?

Objawy, a jakimi zgłaszają się pacjenci to m.in.:

  • zaciskanie zębów, zgrzytanie
  • przeskakiwanie stawów, trzeszczenie żuchwy
  • problemy z wadliwym oddychaniem
  • problem z połkaniem
  • starte powierzchnie zębów, pęknięcie szkliwa
  • pojawianie się recesji dziąsłowych (odsłonięć „szyjek” zębowych)
  • ból zdrowych zębów
  • pęknięcia, złamania zębów
  • napięciowe bóle głowy i migreny
  • szumy uszne, uczucie zatykanych uszu, bóle ucha
  • przygryzione policzki/odznaczenia zębów na języku
  • urazy i stany pooperacyjne w obrębie narządu żucia
  • problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa             

Dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii stomatologicznej?

  1. Redukcja bólu: Dzięki różnorodnym technikom, fizjoterapia może znacząco pomóc w redukcji bólu i dyskomfortu związanego z jamą ustną.
  2. Holistyczne podejście: Fizjoterapia stomatologiczna traktuje jamę ustną jako część całego organizmu. Działa nie tylko na objawy, ale także na przyczyny problemów stomatologicznych.
  3. Poprawa funkcji: Poprawa funkcji jamy ustnej ma wpływ na jakość życia, zarówno w codziennych aktywnościach, jak i na zdolność do zdrowego jedzenia.
  4. Profilaktyka: Skorzystanie z fizjoterapii stomatologicznej to inwestycja w przyszłość zdrowia jamy ustnej. Działa prewencyjnie, zapobiegając wielu problemom.

Fizjoterapia stomatologiczna to innowacyjne podejście do zdrowia jamy ustnej, które zakłada nie tylko rozwiązanie istniejących problemów, ale także zapobiega ich powstawaniu. Wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego warto traktować jako element kompleksowej opieki nad zdrowiem jamy ustnej.

To top
X